На 4 и 5 май проведохме двудневно обучение с екипа на КСУ „Гергана“ – с. Нареченски бани на тема:
🧩 „Формиране на идентичност при юноши, настанени в резидентна или приемна грижа“.
 
В рамките на обучението заедно изследвахме едни от най-важните въпроси в работата с юноши:
❓ „Кой съм аз?“
❓ „Къде принадлежа?“
❓ „Как историята ми влияе върху човека, който съм днес?“
 
През 6 тематични модула преминахме през ключови теми, свързани с изграждането на идентичността в юношеска възраст – особено при млади хора с преживяна травма, прекъснати връзки и живот в система на грижа.
 
🧠 Разгледахме теориите на Ерик Ериксън и Джеймс Марша за кризата и различните статуси на идентичността.
💔 Говорихме за влиянието на травмата, срама и прекъснатата привързаност върху усещането за собствена стойност.
🤝 Обсъдихме как стабилното и последователно присъствие на специалиста може да се превърне в „коригиращо преживяване“ за юношата.
🌱 Фокусирахме се и върху ресурсно-ориентирания подход, ментализацията и въпросите, които подкрепят изграждането на по-стабилен и цялостен Аз.
 
По време на обучението колегите работиха по казуси, ролеви игри и практически упражнения, свързани с:
🗂️ карта на идентичността;
🧷 стилове на привързаност;
🪞 влияние на срама върху поведението;
📚 разказване на историята на живота.
 
Благодарим на екипа на КСУ „Гергана“ за доверието, активното участие и споделения опит! До нови срещи!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *